Strava
Den zaměstnaného štěněte je velmi náročný, a tak výdej energie je velmi značný. Co všechno za jediný den štěně nestihne. Učí se všemu potřebnému pro život, jeho svaly a šlachy pracují, srdíčko tluče ostošet, vše se v něm vyvíjí, mění se v psího dospěláka.
Pes je šelma psovitá, a jako takovou je třeba ho krmit. Pouze dobře, podle své přirozenosti krmené štěně je veselé, bystré, učenlivé a tělesně zdravé. Pouze dobře krmené štěně dokáže plně rozvinout všechny své vlohy, které mu dala do vínku příroda.
I když fena svědomitě kojí, začneme 3 nedělní štěně 3x denně přikrmovat, a to stravou, která se svým složením a výživou hodnotou co nejvíce přibližuje mateřskému mléku. Přikrmujeme mlékem speciálně vyrobeným pro výživu štěňat, po několika dnech přejdeme k instatním mléčným kaším (Sunarka), od nich ke kaším vařeným z mléka a z jemné krupičky.
Lezou-li štěňata neklidně po pelíšku a doráží-li na matku, přikrmujeme je po každém kojení.
Dokud štěně mléko přijímá, nejvhodnější je pro ně mléko kozí, které má minimum mléčného cukru. Nemáme-li kozu, sáhneme po mléku kondenzovaném (neslazená Tatra) či sušeném (Sunar). Zhruba v 8 týdnech věku ztrácí pes schopnost trávit mléčný cukr,takže smlékem již zacházíme opatrně. Nemá-li pes zažívací potíže, můžeme mu po celý život dopřát sušené či kondenzované mléko. Kozí mléko je vhodné vždy.
Do mléka přidáváme 2x týdně 1/2 žloutku, protože mléko obsahuje minimum železa.
Mezi miskou mléka a dalším chodem musí být alespoň hodinová prodleva, aby měl žaludek čas a prostor mléčnou stravou v klidu strávit.
Nikdy nedáváme štěněti více než 1/4 l hrníček mléka. Velké množství mléka (ale i řídké polévky) mu vytáhne žaludek - štěně má pak spuštěné břicho a prohnutou záď.
Naučíme-li své štěně mlsat bílý přírodní jogurt - neprohloupíme.
Výborný zakysaný výrobek z mléka je zakysaná smetana a bílý jogurt s probiotickou kulturou.
Kefír a podmáslí patří také mezi zakysané výrobky, ale u nich je třeba postupovat opatrně: vyzkoušíme nejdříve 1 naběračku a uvidíme, jak bude štěně reagovat. Zdravý pes by měl 1/4 l kefíru vypít s chutí a bez střevních následků.
Mléčné výrobky nedáváme štěněti ledové. Způsobili bychom mu tím žaludeční katar spojený s průjmy. Zejména v zimě uvítá pes teplý nápoj.
Kaše pro štěňata musí být vlahé, ani řídké, ani husté, mírně přislazené hroznovým cukrem, vždy čerstvé.
Až 8 týdenním štěňatům lze přidávat do každého pokrmu lžičku čerstvého másla a použít i trochu tučnější maso.
Po 3-4 dnech kašičkování nahradíme 1 dávku "pohádky mládí" mletým masem, pak masem nahradíme 2 dávky kaše a nakonec střídáme v 5-ti krmeních denně stravu masitou se stravou mléčnou.
Štěněti ke hraní nabídneme velkou telecí kost, hovězí oháňku či voňavou morkovou kost. Kost ale nesmí dostat pes na lačný žaludek. Dáváme mu ji jako zákusek po jídle.