Povely
Hned jak si přivedete štěně domů, začínáte s výcvikem, třebas jen formou hry. Sedne si, řekněte sedni! pochvalte a dejte odměnu (obráceně, tedy odměna-pochvala znamená, že chválíte psa za to, že tu odměnu sežral, nikoli za úspěšně zvládnutý cvik!) Může se cvičit i v pořadí Příkaz - lehký tlak na zadeček - sed - pochvala.
Nejdůležitější jsou povely: Sedni! Lehni! Ke mně! (nikoli Pocem!) a Zůstaň! Místo! Také Fuj! nebo Pusť!
- Povely jsou krátké, stručné. Vyhněte se opakování povelů (ke mně, ke mně, no tak kemně bude to!) nebo větám typu: Betinko prosimtě sedni si, jo?
- Důležitý je i povel: Ne!/Fuj! Chcete-li štěněti něco natrvalo zakázat, například pokud máte v bytě místnost kam ho nechcete pouštět, řekněte vždy když zamíří tím směrem "Ne"! nebo "Nesmíš"! Pro povel si zvolte jedno slovo. Ostré "Ne!" bude určitě účinnější než téměř prosebné "Alíčku to nesmíš".
- Neopakujte jeden cvik mnohokrát, berňáka tím otrávíte. Zprotivíte mu něco, co mohlo být hrou.
- V plnění příkazů buďte důslední a mluvte na psa rozhodným sebevědomým hlasem, ale nekřičte.
- Při prvních pokusech o hravé učení dodržujeme limit nejvýše 3 cviků denně, kdy každému věnujeme 5-10 minut a omezíme jejich opakování.
- Pokud psa nutí do hry děti během spánku nebo odpočinku, projeví se to jeho agresivní náladou a ztrátou chuti ke hře. Další pravidla:
- Do dveří jdete první vy a potom pes. Platí hlavně pro majitele psů, feny málokdy zkouší přebrat vůdcovství smečky.
- Pes se nevrhá na misku se žrádlem, ale teprve až od vás dostane svolení (formou povelu, který si sami určíte)
- Ignorujte psa, který si vaši pozornost neodbytně vynucuje.
- Nepřikrmujte psa u stolu. Bude si pak myslet, že je to normální a stane se vašim stínem při každém vašem jídle.
Závěrem této části chci zdůraznit toto: chvalte svého psa - po každém cviku jej pochvalte, podrbejte či odměňte. Uznání pána je pro pejska vyznamenáním a zadostiučiněním. Dobře vychovaný pes je zdrojem potěšení, špatně vychovaný pes vyvolává podráždění celé své smečky, ale i okolí.